• Ankara’da doğan Deniz Alkan, Hacettepe Üniversitesi fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünden 2000 yılında mezun oldu.
 • Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünde yüksek lisans yaptı.
 • Wellness (Sağlıklı Yaşam) Antrenörü 1.Kademe eğitimi ve Masaj Uygulayıcılığı eğitimi aldı.
 • Kanada’dan online “The Fascial Stretching Therapy” eğitimi aldı.
 • Pek çok osteopati, manuel terapi teknikleri kursu alan Deniz Alkan, özellikle spor fizyoterapisinde ileri seviye cihazları kullanıp tecrübe etti. Aldığı kurslardan bazıları Manuel Terapi Teknikleri, İzokinetik Test ve Egzersiz Sistemleri (Humac Norm Cybex, Isomed 2000), Kinezyo Bantlama (KT3), Sporcu BantlamaTeknikleri, Dynamic Taping Tekniği, Yüzeyel EMG Uygulaması, manuel Lenf Drenajı, Human Tecar Synergy Method, Thera-Band Akademisi (bantlar, toplar, denge), Uluslararası Hastalara Destek ve İletişim Eğitimidir.
 • Yayınlanmış pek çok akademik makalesi vardır. Tamamlanmış olan  “Engelli Bireylerin İstihdam Edilebirliğinin  Arttırılması için Teknik Yardım Projesi” nde görev almıştır. Davetli konuşmacı (TRT-Antalya, Akdeniz Üniversitesi Radyosu) olarak alanında bilgilendirme konuşmaları yapmıştır.
 • Paraparetik bir kedinin gönüllü olarak fizyoterapisini yaptı, makale olarak yayınlandı.
 • Hastanede fizyoterapist, üniversite hastanesinde akademik kadroda fizyoterapist, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak görev yaptı. Erasmus Programı ile Litvanya’ya personel değişim programına gitti.
 • Bedensel Engelliler Yüzme Milli Takım Fizyoterapisti ve Gloria Sports Arena- SMAPC bölümünde Uzman Spor Fizyoterapisti olarak yerli/ yabancı , olimpik/ paralimpik sporcuları tedavi etti.
 • Yüksek lisans tez konusu “Bedensel Engelliler Masa Tenisi Sporcularının Karın ve Sırt Kaslarının Desteklenmesinde İki Farklı Yöntemin Karşılaştırılması”, Ankara, 2015, Danışman : Prof.Dr.Yavuz Yakut, Bu tez makale olarak 2020 yılında “Journal of Exercise Therapy and Rehabilitation” dergisinde yayınlandı.
 • Aynı zamanda bir açık deniz yüzücüsü olan Deniz Alkan, Engelli Yüzme Sınıflandırmacısı Level-1 (Online) ve Level-2 (Danimarka-Copenhagen) eğitimlerini tamamladı.
 • 2015-2019 yılları arasında Türkiye Bedensel Engelli Yüzme Milli Takımına hem sınıflandırmacı hem de fizyoterapist olarak pek çok Avrupa ülkesinde ve Brezilya’da hizmet etti. 
 • En son Eylül 2019’da ülkemizi Hollanda’da yapılan Uluslararası Paralimpik Sınıflandırma Toplantısı’nda temsil ettikten sonra 2015 yılından itibaren hizmet ettiği Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Eğitim Kurulu(TMPK) üyeliğinden ve TMPK Derneğindeki üyeliğinden ayrılarak yeni görevine başladı. 
 • Hizmetine Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Proje kapsamında, Danışman Uzman Fizyoterapist olarak devam etmektedir.
 • Sağlığın bütünsel tıp ile içten dışa, dıştan içe tamamlanması gerektiğine inanan Deniz Alkan “Fizyowellness” markasının ve logosunun patent hakkını aldı. Markayı şu anda ticari olarak kullanmamakta, gayrı-resmi olarak geliştirmektedir.
 •  www.yarisbul.com da triatlon sporcularına ve tüm insanlara sağlıklı yaşamın güncel püf noktalarını aktarmak adına gönüllü blog yazarıdır. 
 • 2020 yılında Zeynep Aksoy Reset eğitimiyle Yoga Eğitmenliği Kursu’nu bitirmiş, “Yoga Alliance” sertifikalı bir Yoga Eğitmenidir. Sporun her dalını sevdiği, yüzme ve denize ayrı bir ilgisi olduğundan “Yelken Kaptanlık Eğitimi” almaktadır

Müziğin bestecisi, çalan ve telif hakkı sahibi İbrahim Iscitürk’e en derin saygı ve teşekkürlerimle!

Travma Sonrası Paraparezi Olan Bir Kedinin Rehabilitasyonu

Bedensel Engelliler Masa Tenisi Sporcularının Karın ve Sırt Kaslarının Desteklenmesinde İki Farklı Yöntemin Karşılaştırılması

ÇALIŞTIĞI KURUMLAR

Adana Başkent Hastaneleri (Fizyoterapist)-5 yıl

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilimdalı (Akademik personel)-8 yıl (2013 istifa)

Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi (Uzman Fizyoterapist)-1 yıl

Gloria Sports Arena- Belek (Uzman Fizyoterapist)-1 yıl

Özel Büyükgebiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi- Antalya (Uzman Fizyoterapist)- 3 yıl

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Proje Kapsamında (Danışman Uzman Fziyoterapist)- devam ediyor

ALDIĞI MİLLİ TAKIM GÖREVLERİ

BNP Paribas ITF WheelchairTennis Cup- 29 Mart-02 Nisan 2014- Antalya-Belek

Slovenia Open 2014, IPTTF Paratabletennis Cup, 07-12 Mayıs 2014-Lasko-Slovenya

Slovakia Open 2014, IPTTF Para tabletennis Cup, 14-17 Mayıs 2014, Bratislava-Slovakya

Türkiye Bedensel Engelliler Masa Tenisi Milli Takım Kampı ,17-25 Temmuz 2014, Ankara

İstanbul Engelliler Şenliği- Engelli Yüzücü Klasifikasyonu Görevi, 09-10-Ekim 2015, İstanbul, Sultanbeyli, Cebeci Spor Kompleksi

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Alanya Okul Sporları Yüzme Müsabakaları kapsamında Engelli Yüzücü Klasifikasyonu Görevi, 07-08.Mayıs 2016, Alanya-Antalya, Alanya Kapalı Yüzme Havuzu

Bedensel engelli yüzme milli takımımız ile klasifikatör ve fizyoterapist olarak, IDM Berlin 2016 Uluslararası Yüzme Müsabakası, Berlin, 06-12.06.2016

Türkiye Bedensel Engelli Yüzme Şampiyonası 2016-Sakarya, IPC Yüzme Klasifikatörü olarak 47 sporcunun sınıflandırılması görevi, 28-31. Temmuz.2016- Sakarya

 • Türkiye Bedensel Engelli Yüzme Şampiyonası 2016-Sakarya, IPC Yüzme Klasifikatörü olarak 39 sporcunun sınıflandırılması görevi, 2-4 Mart 2017-Mersin

Engelli Yüzme Milli takımımızla gözlemci sınıflandırmacı ve takım fizyoterapisti olarak en son 22-29 Nisan 2018 tarihinde Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde temsil etti, 26 madalya ile dönüldü.